Львівський обласний учнівський парламент Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді» регламентує свою діяльність на підставі нормативно-правових актів: Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, Законів України “Про освіту”, “Про позашкільну освіту”, накази Міністерства освіти і науки України, інших центральних органів виконавчої влади, у сфері управління яких перебуває заклад позашкільної освіти, статуту КЗ ЛОР «ЛОЦНТТУМ».
Офіційною назвою органу обласного учнівського самоврядування є Львівський обласний учнівський парламент (далі – ЛОУП), який є добровільним самостійним, демократичним об’єднанням учнів, що об’єднує на добровільних засадах учнівські парламенти області задля сприяння створенню умов прозорості, чесності та відкритості навчального процесу та забезпечення захисту прав та інтересів учнів.
Фото: Школа лідерів учнівського самоврядування Львівщини 2019 рік.
Учнівське самоврядування пропагує дружні взаємини та співпрацює з різними громадськими об’єднаннями на принципах взаємоповаги і незалежності; співпрацює з педагогами і батьками.
ЛОУП діє на принципах:
- законності;
- демократизму та гласності;
- колегіальності;
- незалежності та самоврядування;
- рівноправності усіх її членів;
- добровільної участі учнів у всіх видах діяльності ЛОУП;
- вільного доступу учнів до інформації про діяльність ЛОУП;
- співпраці з адміністраціями шкіл та громадськими організаціями.
Новини, анонси та фотозвіти про заходи організовані ЛОУП можна знайти на наших офіційних сторінках у соціальних мережах:
Статут Львівського обласного учнівського парламенту ЛОУП
Звіт Львівського обласного учнівського парламенту ЛОУП про виконану роботу у 2019 – 2020 н.р.
Звіт Львівського обласного учнівського парламенту ЛОУП про виконану роботу у 2022 році.
Учнівське самоврядування – це спосіб залучення до учнів до систематичної участі у навчально-виховному процесі. Самоврядування – самостійна діяльність учнів, яка відбувається за координації відповідального педагога.
Відповідно до Закону України “Про освіту”, громадське самоврядування в закладі освіти – це право учасників освітнього процесу як безпосередньо, так і через органи громадського самоврядування колективно вирішувати питання організації та забезпечення освітнього процесу в закладі освіти, захисту їхніх прав та інтересів, організації дозвілля та оздоровлення, брати участь у громадському нагляді та в управлінні закладом освіти у межах повноважень, визначених законом та установчими документами закладу освіти. Учнівське самоврядування є однією з форм громадського самоврядування в школі.
Вищим органом учнівського самоврядування є загальні збори або учнівська конференція. Виконавчий орган (учнівський комітет, рада учнівського колективу, рада старост, парламент) є підзвітним загальним зборам. Рішення органів учнівського самоврядування мають дорадчий характер.
Фінансове забезпечення роботи учнівського самоврядування не передбачене.
Завдання учнівського самоврядування:
- Залучення дітей та молоді до прийняття рішень.
- Захист прав та інтересів учнів.
- Реалізація інтересів учнів, підтримка їхніх здібностей, прав та свобод.
- Створення умов для самореалізації учнів.
- Налагодження контактів та реалізація спільних проектів, ініційованих учнями.
Посилання на Міністерство освіти і науки України – Учнівське самоврядування
Закон України
Про повну загальну середню освіту
Стаття 28. Учнівське самоврядування
1. У закладах освіти та їхніх структурних підрозділах може діяти учнівське самоврядування з метою формування та розвитку громадянських, управлінських і соціальних компетентностей учнів, пов’язаних з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту, здорового способу життя тощо.
Учнівське самоврядування здійснюється учнями безпосередньо і через органи учнівського самоврядування.
Учні мають рівні права на участь в учнівському самоврядуванні, зокрема на участь у роботі дорадчих (консультативних із певних питань), робочих (робочих групах тощо) та інших органів учнівського самоврядування, а також вільно обирати та бути обраними до виборних органів учнівського самоврядування.
2. Учнівське самоврядування може діяти на рівні класу, пансіону (за наявності) та іншого структурного підрозділу закладу освіти.
Органи учнівського самоврядування утворюються за ініціативою учнів та можуть бути одноособовими, колегіальними, а також можуть мати різноманітні форми і назви.
3. Керівник закладу освіти сприяє та створює умови для діяльності органів учнівського самоврядування.
4. Інші учасники освітнього процесу не повинні перешкоджати і втручатися в діяльність органів учнівського самоврядування.
5. З питань захисту честі, гідності та/або прав учнів закладу освіти керівник учнівського самоврядування має право на невідкладний прийом керівником закладу освіти. Керівник закладу освіти зобов’язаний розглянути усну чи письмову вимогу керівника учнівського самоврядування про усунення порушень щодо честі, гідності чи прав учня закладу освіти та вжити заходів відповідно до правил внутрішнього розпорядку та/або законодавства.
Органи учнівського самоврядування мають право, але не зобов’язані вести протоколи чи будь-які інші документи щодо своєї діяльності.
6. Органи учнівського самоврядування мають право:
брати участь в обговоренні питань удосконалення освітнього процесу, науково-дослідної роботи, організації дозвілля, оздоровлення, побуту та харчування;
проводити за погодженням з керівником закладу освіти організаційні, просвітницькі, наукові, спортивні, оздоровчі та інші заходи та/або ініціювати їх проведення перед керівництвом закладу освіти;
брати участь у заходах (процесах) із забезпечення якості освіти відповідно до процедур внутрішньої системи забезпечення якості освіти;
захищати права та інтереси учнів, які здобувають освіту у цьому закладі освіти;
вносити пропозиції та/або брати участь у розробленні та/або обговоренні плану роботи закладу освіти, змісту освітніх і навчальних програм;
через своїх представників брати участь у засіданнях педагогічної ради з усіх питань, що стосуються організації та реалізації освітнього процесу.
7. Діяльність органів учнівського самоврядування не повинна призводити до порушення законодавства, установчих документів закладу освіти, правил внутрішнього розпорядку, прав та законних інтересів інших учасників освітнього процесу.
8. Засади учнівського самоврядування визначаються цим Законом та положенням про учнівське самоврядування закладу освіти (за наявності), що затверджується загальними зборами уповноважених представників класів закладу освіти.
У своїй діяльності органи учнівського самоврядування керуються законодавством, правилами внутрішнього розпорядку та положенням про учнівське самоврядування закладу освіти (за наявності).
9. Рішення органу учнівського самоврядування виконується учнями на добровільних засадах.
Заходи Львівського обласного учнівського парламенту ЛОУП:
20 жовтня у Будинку Воїна відбулася Звітно-виборча конференція ЛОУП.
Вступне привітальне слово сказала Ольга Петрівна Котовська заступниця начальника департаменту освіти і науки Львівської Обласної Державної Адміністрації. Підводила підсумок роботи за рік Власенко Христина, вона розповіла про досвід роботи парламенту під час пандемії та про успішні проекти ЛОУПу.
Цього року на посаду президента Львівського Обласного Учнівського парламенту претендувало 10 кандидатів. Перед початком представлення кандидатів та їх програм, з мотиваційним спічем виступив Максим Татусько, який займав посаду 1 заступника президента 2019-2021 роках.
Кожен з кандидатів представив цікаву програму та цікаві проекти, у всіх був свій неповторний погляд на розвиток самоврядування далі, що об’єднувало кандидатів – це прагнення розвивати самоврядування та Українські цінності.
Вибирати за кого віддавати голос учасникам конференції було не просто, адже всі кандидати були гідні. З великим відривом від усіх вирвалося дві кандидатки – Христина Іванчук та Христина Власенко, де перша виборола титул завдяки одному голосу, а друга стала заступницею новообраної президентки.
З 01 по 05 серпня 2021 року на базі оздоровчого табору для дітей та підлітків «Дружба» в селищі Свірж проведено Літню профільну школу лідерів учнівського самоврядування Львівщини участь у якій взяло сто представників учнівського самоврядування новостворених територіальних громад області та міста Львова. Протягом навчання в школі учні опанували нові знання та навички з політології, тімбілдингу, стартапу, медіаграмотності, ораторського мистецтва та набули корисних для активістів самоврядування вмінь.
В рамках проведення профільної школи спільно з відділом освіти Бібрської територіальної громади проведено обласну конференцію учнівської молоді «Україна: кроки державотворення» в роботі якої взяли участь учні Бібрської школи ОЗЗСО І-ІІІ ст. імені Уляни Кравченко та учнівський актив області. Результати роботи конференції поміщені в «капсулу часу» яка зберігатиметься на території школи протягом десяти років.
16-17 жовтня, у Львові відбувався 3-х денний форум для молоді – StudyDo. Він об’єднав хлопців та дівчат зі всіх куточків Львівської області, котрі опановували навички на зоні Soft Skills та дізнавалися усе про створення проектів на Project Management.
Форум проводився у форматі лекцій-тренінгів. Лектори надзвичайно цікаві та успішні люди, готові ділитись своїм досвідом з молодшим поколінням.
Фото: Форум StudyDo 2020
Проєкт реалізовувався командою Львівського обласного учнівського парламенту спільно з громадською організацією «Культурно-Історичний центр «Артефакт» за підтримки департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської обласної державної адміністрації у межах підтримки конкурсу молодіжних проєктів, для реалізації яких у 2020 році надається фінансова підтримка з обласної програми «Молодь Львівщини» на 2016 – 2020 роки.
Згадки про StudyDo 2020:
Львівська обласна державна адміністрація
Сколівська районна державна адміністрація
Старосамбірська района державна адміністрація
Яворівська районна державна адміністрація
З нагоди відзначення 155-тої річниці від дня народження митрополита Андрея Шептицького 28 липня о 12:00 відбулась онлайн-дискусія, на якій координатор Львівського обласного учнівського парламенту «ЛОУП» розповіла біографію та цікаві факти з життя Андрея Шептицького. Під час самої лекції Шевчук Катерина-Анастасія Андріївна показала відео, в яких розповідалось про самого митрополита та його діяльність. Після цього була дискусія, на якій усі охочі ділились враженнями та відповідали на питання поставлені безпосередньо координатором.
«Мій вибір – життя без наркотиків», – дитяча творчість, яка змушує замислитись.
3 березня, в Головному управлінні Національної поліції у Львівській області відбулось нагородження юних учасників конкурсу буклетів, малюнків та плакатів, присвячених профілактиці вживання наркотиків серед дітей та молоді. Обласний конкурс під назвою ʺМій вибір – життя без наркотиківʺ був організований співробітниками сектору ювенальної превенції поліції Львівщини спільно з працівниками Департаменту освіти та науки Львівської обласної державної адміністрації, Львівського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.
Фото: нагородження конкурсу «Мій вибір – життя без наркотиків»
Фото: Начальник головного Управління Національної Поліції у Львівській області – Віконський Василь Васильович та президент ЛОУП Скречко Софія
10 лютого, працівники сектору ювенальної превенції та управління протидії наркозлочинності поліції Львівщини спільно з представниками Львівського обласного учнівського парламенту та громадської організації ʺЗакон. Порядок. Достатокʺ виявляли та зафарбовували на стінах будинків у центрі Львова надписи, що популяризують наркотичні речовини, а також сайти, які їх пропонують придбати.
Мета акції – вберегти дітей від вживання наркотиків, а також мінімізувати ризики втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність, пов’язану із ними.
Фото: Учасники акції
5-6 грудня 2019 року у м.Києві відбувся Всеукраїнський форум «Відповідальне лідерство – шлях до успіху». До участі у форумі були запрошені представники обласних рад учнівського самоврядування всієї України. В перший день відбувався конкурс «Лідер 2019 року», в якому взяла участь президент ЛОУП – Скречко Софія.
1 етап. Відеоролик-презентація на тему «Чому я?». Коротка розповідь про себе та свою діяльність в учнівському самоврядуванні із зазначенням аргументів, чому саме він (вона) достойні здобути титул «Лідер 2019 року».
2 етап. «Ми – єдина Україна!». Потрібно було зробити звіт про проведений проект чи акцію, під час якої учнівським самоврядуванням області чи окремим закладом освіти проведено унікальну суспільно-корисну роботу, акцію, проект, тощо.
3 етап. «Процвітання нашого краю – у руках громади». Кожен учасник отримав особисте завдання із відповідної тематики, під час виконання якого він (вона) повинні були переконливо та аргументовано запропонувати вирішити зазначену в завданні проблему.
Фото: Президент ЛОУП Скречко Софія отримує нагороду. Учасники форуму.
Контакти:
Координатор ЛОУП – Шевчук Катерина-Анастасія Андріївна (093 727 82 75)
Президент ЛОУП – Христина Іванчук